Obserwatorzy

niedziela, 1 stycznia 2012

Filcowanie na sucho - tutorial

Wiele tutoriali krąży już w internecie na temat filcowania. Ciągle jednak trafiają do mnie pytania "jak to się robi?" Postanowiłam więc przedstawić krok po kroku jak postawić pierwsze kroki w filcowaniu na sucho.

A że podstawą w filcowaniu na sucho są filcowe kulki, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów- najczęściej do wykonywania biżuterii, przygotowałam mały tutorial jak wykonać filcowe kulki.


TUTORIAL

Filcowanie na suchoPierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkich potrzebnych narzędzi pracy.


Potrzebujemy:

wełny czesankowej*,

igieł do filcowania**-cienkiej i grubej

oraz maty do filcowania***


Jeśli mamy już wszystko co będzie nam potrzebne zabieramy się do pracy.KROK 1


Bierzemy do jednej ręki wełnę w wybranym kolorze i drugą ręką odrywamy z niej pasma wełny długości ok 15-20cm. Wełna bardzo łatwo się rozdziela na cieniutkie pasma. Kolejne warstwy luźno kładziemy na naszej macie/gąbce, jedną pod drugąIlość wełny użytej na jedną kulkę to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielkości i twardości kulki jaką chcemy uzyskać. Najlepiej więc zrobić na próbę jedną kulkę i samemu sprawdzić jakiej wielkości kuleczkę uzyskamy z użytej ilości wełny.

KROK 2

Kiedy już mamy na naszej gąbce ułożone luźne pasemka wełny zbieramy je razem w kłębek. Staramy się, aby jego ksztalt ak najbardziej przypominał puszysta kulę.


Utworzony kłębek wełny potraktujemy teraz jak kulke plasteliny ( pamiętacie jeszcze? :) Obracamy ją kilka razy w dłoniach delikatnie uciskając, aby w miarę mozliwości nabrał pożądanego kształtu. Pamiętamy cały czas, ze na koniec naszej pracy chcemy uzyskać piękną filcową kulkę :)


KROK 3

Bierzemy teraz nasz kłębek oraz grubą igłę. Naszą kulkę kładziemy na macie i zaczynamy nakłuwanie igłą, przytrzymując jedną ręką wełnę na gąbce . Kulkę traktujemy igłą przez dłuższą chwilę. Nakłuwamy ją z wszystkich stron obracając ją co chwila, a co jakiś czas ponownie bierzemy ją do ręki i staramy się obracając ją w dłoniach nadawać jej ksztalt kuli. Z każdym nakłuciem igły będziemy czuć jak włókna naszej wełny łączą się ze sobą, powodując, że nasza kulka staje się coraz bardziej zbita.KROK 4

Dla osób początkujących trudnym momentem jest wyczucie kiedy należy zmienić igłę grubą na cienką. Ja zmieniam igłę gdy nasza kulka jest jeszcze dosyć miękka, ale pod igłą przy kolejnych nakłuciach czujemy już opór. W tym momencie zadaniem cieńszej igły jest ostateczne ubicie naszej kulki i nadanie jej gładkiej powierzchni. Cienkiej igły używamy do momentu uzyskanie pożądanego kształtu i twardości.

Jeśli w trakcie pracy stwierdzimy, że nasza kulka jest za mała, w każdej chwili możemy dołożyć kilka pasemek wełny. Owijamy nimi kulkę, która powstała wcześniej i zaczynamy znów pracę z grubą igłą, a po dokładnym połączeniu przerzucamy się znów na pracę z cieniutką igiełką.

------------------------------------------------------------------------

Jak twarda ma być gotowa kulka? Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Jedni wolą pracę z dosyć miękkimi kulkami, inni np. ja lubią kulki gładkie i twarde- jest przy nich niestety więcej pracy, są trudniejsze do przekłucia, ale efekt wynagradza trud pracy.

  *wełna czesankowa – istnieje kilka rodzajów wełny czesankowej. Użyta w tym tutorialu wełna to czesanka hiszpańska. Charakteryzuje się długimi pasmami i jest to jedna z najtańszych czesanek. Doskonale nadaje się do filcowania na sucho. Wełna czesankowa peruwiańska oraz z merynosów to wełny dużo droższe, mają króciutkie, miękkie włókna przypominające strukturą bardziej watę :) Doskonałe do filcowania na sucho, szczególnie sprawdzają się przy filcowaniu małych przedmiotów i maleńkich kulek

  **igły do filcowania – ja osobiście używam igieł firmy Clover, które u mnie sprawdzają się najlepiej. Oprócz igieł cienkich i grubych stnieją jeszcze igły średnie, wg mnie zupełnie zbędne gdy mamy porządne igły grubą i cienką.

  *** mata do filcowania -istnieją „profesjonalne” maty do filcowania, ale możemy użyć innego podkładu np. gąbki do naczyń ( ta do kąpieli ma zbyt duże otwory)

  WERSJA DO WYDRUKU  I to chyba tyle :)

  Mam nadzieję, że powyższe wskazówki komuś się przydadzą.

  Teraz proszę o ewentualne pytania i wątpliwości. W miarę możliwości postaram się szczegółowo na nie odpowiadać :)

  Buziaki serdeczne przesyłam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku 2012 !!!


  Agata