Obserwatorzy

sobota, 17 września 2011

Metki i tasiemki własnej produkcji - tutorial

Metki i tasiemki krok po kroku.
Do wykonania metek i tasiemek potrzebne będą:

tasiemka bawełniana ( użyłam zwykłej białej i ecru )
papier termotransferowy ( naprasowywanka)
nożyczki lub nóż krążkowy
żelazko
komputer z drukarką
Krok 1

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić to wykonanie projektu. Projekt tasiemek/metek wykonujemy w programie typu excel. Jest to pierwszy i zarazem najważniejszy krok. Od niego zależy cały efekt końcowy, więc uwaga- pełne skupienie :)
Projekt tworzymy pamiętając o tym co najważniejsze, a więc jakiej szerokości tasiemki bawełnianej chcemy użyć. Jeśli mamy tasiemkę np. 1,5 cm to wiersze naszego arkusza muszą być maksymalnie tej szerokości.

Krok 2

Gotowy projekt musimy teraz wydrukować na zwykłym papierze, aby sprawdzić czy wszystko się zgadza, czy ewentualnie musimy wnieść jakieś poprawki. Na tym etapie, do wydrukowanego projektu najlepiej poprzykładać naszą tasiemkę i sprawdzić czy obrazki, obiekty czy napisy mieszczą się na naszym „obszarze roboczym” czyli na przygotowanej tasiemce.Krok 3

Jeśli projekt spełnia już wszelkie nasze wymagania zapisujemy go w formacie PDF

Krok 4


Do drukarki wkładamy papier termotransferowy. Wybieramy opcję drukuj, a następnie wybieramy opcję „lustrzane odbicie”. Jest to konieczne przy drukowaniu jakichkolwiek napisów, aby po naprasowaniu były one na naszej tasiemce czytelne.

Krok 5


Drukujemy

Krok 6

Wydrukowany projekt tniemy teraz na paseczki
Krok 7

Wycięte paseczki przykładamy teraz kolejno do tasiemki i prasujemy bardzo gorącym żelazkiem. Prasujemy tak długo, aż kratkowana strona papieru zacznie odchodzić od tasiemki ( czasem trzeba na samym początku pomóc jej paznokciem :) Kiedy papier odchodzi już od tasiemki, a obrazki pozostają na niej, od razu kiedy wszystko jest jeszcze bardzo gorące zdejmujemy niepotrzebny nam już papier.

Krok 8


Tasiemki/metki gotowe – zostałaś/zostałeś właśnie właścicielem własnych i niepowtarzalnych tasiemek. Teraz wystarczy pociąć je wg uznania i zastosować je we własnych pracach.

Ania, od której ja uczyłam się wykonywać własne metki sugeruje, aby po zdjęciu papieru, do tasiemek przyłożyć zwykłą kartkę papieru i przeprasować kilka sekund. Ja niestety za każdym razem niszczyłam w ten sposób część tasiemek ( być może jest to kwestia zastosowanego papieru termo )A tutaj wersja do wydruku

Mam nadzieję, że opis jest w miarę czytelny i jasny.
W razie pytań proszę pisać, postaram się pomóc.
A jeśli ktoś z Was zdecyduje się skorzystać z tego sposobu, koniecznie pochwalcie się efektami.


Miłego tworzenia

buziaki

Agata